محل تبلیغات شما
در آستانه عرضه اولیه امروز ۱۰ درصد سهام تامین سرمایه امید در بورس ، یک کارگزاری تحلیلی از این شرکت جدبد و پیش بینی استقبال ارایه کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، امروز طبق اعلام قبلی 10 درصد سهام تامین سرمایه امید به عنوان نخستین تامین سرمایه عرضه اولیه می شود که شامل 490 میلیون سهم با محدوده قیمتی 150 تا 160 تومانی هر سهم و سهمیه حداکثری 10 هزار سهم هر کد حقیقی و حقوقی است.

آخرین عرضه اولیه سهام مربوط به فولاد کاوه جنوب کیش در 26 مهر بود  و "امید" بعد از شرکت های به پرداخت ملت، مبین وان کیش، هتل کوثر اصفهان ، چدن سازان ، های وب، تولید و صادرات ریشمک ، لیزینگ شرق ، آسیا سیر ارس ، پگاه آذربایجان شرقی و فولاد کاوه جنوب یازدهمین شرکت جدید سال بشمار می رود.

این شرکت با سرمایه 490 میلیارد تومانی در اولین پیش بینی درآمد حسابرسی نشده هر سهم سال مالی آذر سال آینده ، سود هر سهم را 237 ریال اعلام کرده بود اما در گزارش جدید،این سود را با تعدیل مثبت یک درصدی ابتدا به 293 و سپس با افزایش 10 درصدی سود خالص به 322 ریال رسانده است.

در این رابطه کارگزاری آبان با بررسی آخرین اطلاعات، تحلیلی از این شرکت و پیش بینی استقبال مناسب ارایه کرد:

معرفی شرکت

این شرکت با سرمایه ۴،۹۰۰ میلیارد ریالی در گروه خدمات مالی پذیرش شده و اولین شرکت تامین سرمایه است که در بازار سرمایه مورد معامله قرار خواهد گرفت و از این رو فرآیند عرضه  آن اهمیت قابل توجهی داشت.

از فعالیت های این شرکت می توان به مشاوره مالی، ارائه خدمات صندوق های سرمایه گذاری،‌مدیریت دارایی، انتشار اوراق بهادار، سبدگردانی، پردازش اطلاعات مالی، سرمایه گذاری و غیره اشاره کرد. به صورت کلی در ادبیات اقتصادی شرکت های تامین سرمایه به نام بانک های سرمایه گذاری شناخته می شوند که این از دامنه ی فعالیت گسترده ی آن ها ناشی می شود و ازین رو در بیشتر کشورهای جهان، بانک های سرمایه گذاری نقشی موثر را همگام با بخش پولی اقتصاد ایفا می کنند.

شرکت طی سال های اخیر سرمایه را ۱۰۰۰ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۱ به ۴،۹۰۰ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۶ رسانده که با توجه نوع صنعتی که در آن مشغول به فعالیت است، میزان سرمایه ی شرکت، حائز اهمیت است.

سهامداران عمده این شرکت به شرح زیر هستند:

با توجه به جدول بالا، دو شرکت معظم سنگ آهنی کشور نیز در فهرست سهامداران این شرکت قرار دارند و با عرضه این شرکت نیز، قیمت گذاری دارایی های گروه مدیریت سرمایه گذاری امید شفاف تر خواهد شد.

در حال حاضر در فضای اقتصادی کشور و در بخش مالی، 9 شرکت تامین سرمایه مشغول به فعالیت هستند که عمدتا به خدمات تعهد پذیره نویسی، بازارگردانی، سرمایه گذاری در سپرده بانکی و اوراق بهادار می پردازند و بعضا درآمد آن ها در این بخش ها متمرکز شده است.

در نمودار زیر ترکیب درآمدی شرکت های تامین سرمایه در سال 1394 درج شده است:

عمده  درآمد شرکت های تامین سرمایه از محل سرمایه گذاری بوده و سهم درآمد سرمایه گذاری این شرکت ها نسبت به سال 1392 بیشتر شده است و از سهم درآمد تعهد پذیره نویسی نیز کاسته شده و به 9% از مجموع درآمد رسیده است.

تامین سرمایه امید نیز در سال 1395 سهمی 25.6% در بازار را دارا بوده که عمدتا ناشی از پذیره نویسی شرکت های سنگ آهنی و معدنی است.  لازم به ذکر است که این ترکیب درآمدی به فراخور وضعیت فضای اقتصادی تغییرات دارد. در حال حاضر این شرکت ها بیش از 300 هزار میلیارد ریال از منابع صندوق های سرمایه گذاری را مدیریت می کنند.

سال مالی این شرکت پایان آذرماه و برای دوره 12 ماهه منتهی به آذر 96 به ازای هر سهم 299 ریال سود پیش بینی کرده و تا پایان دوره 11 ماهه منتهی به 30 آبان پوششی 95% داشته است. این شرکت برای سال مالی آتی به ازای هر سهم 322 ریال سود پیش بینی کرده که 8% افزایش را نسبت به سال 1396 نشان می دهد.

تغییر سود خالص شرکت عمدتا ناشی از کاهش 156 میلیارد ریالی هزینه های بازارگردانی، افزایش 25.5 میلیارد ریالی سود سپرده بانکی و افزایش 39 میلیارد ریالی مالیات است که کاهش هزینه بازار گردانی ناشی از افزایش نرخ اواق بهادار تحت بازاراگردانی نسبت به نرخ سپرده ی بانکی بوده و نیاز به بازارگردانی را کاهش داده است. افزایش درآمد سپرده نیز ناشی از رشد منابع شرکت است.

درآمد ارائه خدمات

این شرکت برای سال مالی 1397 فروش و درآمد ارائه ی خدمات را 1،836 میلیارد ریال پیش بینی کرده که کمتر از 1% کاهش را نسبت به سال گذشته نشان می دهد. فروش شرکت عمدتا ناشی از ارائه ی خدمات مالی و سرمایه گذاری است.

در نمودار زیر ترکیب فروش آورده شده است:

عمده درآمد شرکت ناشی از سرمایه گذاری ها است. 14.8% از این درآمد ناشی از سپرده بانکی و 85.2% ناشی از سود حاصل از اوراق بهادار است. سود ناشی از سپرده بانکی بر مبنای 20% از دارایی های نقد و مولد شرکت به عنوان پشتیبانی بازارگردانی با نرخ سرمایه گذاری 12% می باشد و سود حاصل از اوراق نیز ناشی از 80% از دارایی های نقد و مولد با نرخ 17% بر اساس متوسط سود اوراق تحت بازارگردانی است.

درآمد ناشی از مدیریت صندوق ها عمدتا ناشی از مدیریت صندوق درآمد ثابت گنجینه امید ایرانیان است که به وسیله سپرده گذاران بانک سپه، سرمایه گذاری در اوراق این صندوق صورت می گیرد و 94.3% از درآمد مدیریت صندوق، ناشی از درآمد این صندوق نیز است.

کارمزد مدیریت این صندوق بر مبنای 1% از دارایی سهام، 0.5% از اوراق درآمد ثابت و 0.2% از سپرده بانکی می باشد که برای سال 1397 ترکیب دارایی سهام 5% و اوراق با درآمد ثابت 40% و سپرده بانکی 55% می باشد و مجموع ارزش برآوردی این صندوق برای سال 1397 نیز 35،000 میلیارد ریال است.

درآمد بازارگردانی نیز عمدتا ناشی از بازارگردانی اوراق مرابحه با سهم 64.8% و اوراق اجاره با سهم 15.4% از درآمد می باشد که با افزایش فعالیت تامین مالی شرکت، این درآمد با افزایش مواجه شود.

درآمد ناشی از خدمات تامین مالی و تعهد پذیره نویسی شرکت عمدتا ناشی از تعهد پذیره نویسی اوراق مرابحه و مشاوره تامین مالی بین الملل است. شرکت در سال گذشته درآمدی ناشی از تامین مالی بین الملل نداشته است. همچنین شرکت تصمیم دارد برای سال آتی در تعهد پذیره نویسی صکوک منفعت نیز فعالیت داشته باشد.

بهای تمام شده

از آنجا که این شرکت، مجموعه خدمات محور است ازین رو بهای تمام شده خدمات،‌ رقم قابل توجهی نسبت به حجم فعالیت های شرکت نیست. این شرکت برای سال 1397 بهای تمام شده را با 81% کاهش نسبت به سال 1396 به رقم 36 میلیارد ریال پیش بینی نموده که این کاهش عمدتا ناشی از کاهش هزینه های بازارگردانی اوراق بهادار است.

روند حاشیه سود ناخالص شرکت در سال های اخیر به شرح زیر است:

همانطور که مشاهده می شود روند حاشیه سود ناخالص شرکت روند مشخصی ندارد و مواردی نظیر تغییرات سود بانکی بر روی حاشیه سود ناخالص شرکت تاثیر قابل توجهی دارد.

هزینه های عمومی، اداری و تشکیلاتی

این هزینه ها نیز در سال 1397 نسبت به 1396 کاهشی 20% داشته است و به رقم 97.5 میلیارد ریال پیش بینی شده است. این هزینه عمدتا ناشی از نیروی انسانی می باشد. شرکت در توضیح این افزایش آورده است:

“هزینه های حقوق و دستمزد براساس تعداد نیروی انسانی مورد نیاز هر واحد و ارتقاء شغلی نسبت به رقم بودجه سال قبل افزایش یافته و با در نظر گرفتن افزایش عمومی حقوق سالیانه به میزان 10 درصد نسبت به سال قبل پیش بینی شده است. همچینین برای سایر هزینه های شرکت به طور میانگین با اعمال نرخ رشد 10 درصد در ارقام سال قبل به طور میانگین محاسبه و برآورد گردیده است.”

سایر نکات

  • شرکت در نظر دارد سرمایه ی خود را از مبلغ 4،900 میلیارد ریال به مبلغ 6،000 میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی تا پایان مرداد ماه 1397 افزایش دهد.
  • شرکت پیش بینی کرده است که 10% از سود خالص سال 1397 را بین سهامداران به عنوان سود نقدی توزیع نماید.
سود انباشته هر سهم شرکت در پایان دوره 9 ماهه منتهی به 31/6/1396 به ازای هر سهم 259 ریال و ارزش دفتری هر سهم شرکت نیز در این دوره برابر با 1،313 ریال گزارش شده است.

سرمایه گذاری کوتاه مدت شرکت براساس گزارش حسابرسی شده 6 ماهه عمدتا مربوط به سرمایه گذاری در اوراق مشارکت، اجاره،‌ مرابحه و اوراق سلف می باشد که عمدتا دارای نرخ سود 20 درص است.

صورت سود و زیان: جدول زیر روند سودآوری شرکت در سالهای گذشته را نمایش می دهد: (ارقام میلیون ریال)

شرکت در دوره 9 ماهه 74.9% از سود پیش بینی خود برای سال 1396 را محقق کرده و آخرین پیش بینی شرکت برای سال 1396 نیز نسبت به پیش بینی قبل 5.3% سود خود را با تعدیل مثبت پیش بینی کرده است.

 نتیجه گیری

شرکت تامین سرمایه امید برای سال 97 به ازای هر سهم 322 ریال سود پیش بینی کرده و بورس در نظر دارد 10% از سهام این شرکت را عرضه کند. محدوده سقف و کف قیمت عرضه 1،500 تا 1،600 ریال بوده و برای هر کد معاملاتی نیز سهمیه ای 10،000 سهمی در نظر گرفته شده است.

سال مالی این شرکت پایان آذر ماه بوده و از این رو سود سال 1396 تا پایان فروردین ماه با برگزاری مجمع عمومی به سهامداران پرداخت خواهد شد. این شرکت که احتمالا با "پی بر ای" 4.96 مرتبه ایی و پی بر اس 4.2 مرتبه ایی عرضه خواهد شد اولین شرکت تامین سرمایه خواهد بود که قصد عرضه در بازار سرمایه را دارد و انتظار داریم با استقبال مناسب بازار سرمایه مواجه شود.

پیش بینی می شود طی سال های آتی فعالیت شرکت های تامین سرمایه با افزایش نیاز به تامین مالی از بازار سرمایه افزایش یابد و این می تواند بر درآمد شرکت های تامین سرمایه تاثیر قابل توجهی داشته باشد. طی سال های اخیر بازار پول در فضای اقتصادی کشور، در عمل تنها بازیگر اقتصاد بود و حال با توسعه بازار سرمایه و تنگناهای به وجود آمده در بازار پول،‌انتظار می رود سهم ت های مالی در اقتصاد کشور ما افزایش داشته باشد که این مسئله از رشد اوراق بدهی و اوارق خزانه در بودجه های دولتی و مصاحبه ی ت گذاران هویدا می باشد. رشد تامین مالی از بازار سرمایه و افزایش انتشار اوراق مشارکت شرکتی می تواند چشم انداز مثبتی را پیش روی شرکت های تامین سرمایه قرار دهد.

انتهای پیام


آموزش و سیگنال خرید وفروش در بورس شرکت ,سرمایه ,درآمد ,تامین ,ناشی ,ریال ,تامین سرمایه ,سرمایه گذاری ,میلیارد ریال ,عمدتا ناشی ,بازار سرمایه ,تعهد پذیره نویسی ,شرکت تامین سرمایه , منبع

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
ولسوالی گلران هر چی که بخوای فروشگاه 5050|لنز های عکاسی موبایل|حجم دهنده لب بهترین سایت موزیک فایر - متن آهنگ جدید - آتش موزیک zedfa.ir Materials Science and Engineering معرفی کالا فروشگاهی طاقت بیار GEM EMPIRE